۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۲۶۱۹۶ ۰۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۱ دسته : دیگر رسانه‌ها, نفت و انرژی, وزارت نیرو
۰

چیت‌چیان با بیان اینکه مصرف برق کشور بیش از حد است و باید کاهش یابد گفت: برای کاهش مصرف باید قیمت ها واقعی شود زیرا افزایش هر ۱۰۰۰ مگاوات تولید به ۲ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد در حالی که به راحتی با بهره وری انرژی و صرف هزینه ای کمتر می توان مصرف را کاهش داد.

به‌ گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی (مقاومتی نیوز) به نقل از فارس، حمید چیت‌چیان در آئین افتتاح ۵۹ طرح و آغاز عملیات اجرایی ۲۹ طرح فوق توزیع و انتقال برق تهران در شرکت برق منطقه‌ای تهران، گفت: سال گذشته قریب به ۲۵۰ میلیارد کیلووات ساعت برق به مشترکان فروخته‌ایم که اگر این رقم در ۶۶ تومان به ازای هر کیلووات ساعت ضرب شود به رقم ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خواهیم رسید که کل درآمد صنعت برق کشور در سال گذشته بوده است.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم بر اساس قانون برنامه ششم توسعه سالانه ۵ هزار مگاوات به ظرفیت تولید نیروگاه‌های کشور اضافه کنیم نیاز به اعتباری بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان خواهیم داشت پس اگر هزینه‌های بخش انتقال و توزیع را نیز به آن اضافه کنیم بسیار بیشتر از کل درآمد صنعت برق خواهد شد، بنابراین چاره‌ای جز حرکت به سمت واقعی کردن قیمت‌های برق نداریم.

وی گفت: در دو سال گذشته توانسته‌ایم یک هزار میلیارد تومان از هزینه‌های تولید برق کشور را کاهش دهیم.

چیت‌چیان با بیان این مطلب که واقعی شدن قیمت برق باعث روی‌آوری صنایع و مصارف خانگی به سمت تکنولوژی‌های کم‌مصرف بخش برق در کشور خواهد شد، اظهار داشت: واقعی شدن قیمت‌ها باعث فراهم شدن منابع مالی بیشتر برای توسعه صنعت برق در کشور خواهد شد.

وی ادامه داد: تمام تلاش وزارت نیرو معطوف به حوزه مدیریت مصرف نبوده است، بلکه در ۲ سال گذشته وزارت نیرو سعی کرده با سرمایه‌گذاری در بخش مدیریت مصرف، هزینه‌های تولید را تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان کاهش دهد.

وزیر نیرو با بیان اینکه در برخی استان‌ها از نظر مصرف با شرایط به مراتب بدتری از تهران روبرو هستیم، اظهار داشت: در برخی استان‌ها تا ۱۹.۸ درصد با رشد مصرف برق روبرو بوده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه در شرکت برق منطقه‌ای غرب ۱۸، گیلان ۱۳و فارس ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش مصرف داشته‌ایم که در نوع خود بی‌سابقه بوده است، گفت: وجود این مصارف و روند بی‌رویه مصرف برق در کشور حاکی از وجود یک بیماری لاعلاج در صنعت برق کشور است.

چیت‌چیان با بیان اینکه مسئولان اقتصادی کشور و مجلس شورای اسلامی همگی بایستی به فکر مهار این رشد مصرف باشند، افزود: اگر این روند رشد ادامه پیدا کند تمام منابع سرمایه‌گذاری نیز برای تأمین برق مورد نیاز کفایت نخواهد کرد.

وزیر نیرو سپس با اشاره به این مطلب که صنعت برق، صنعتی سرمایه‌بر است و تفاوت فاحشی با سایر صنایع دارد، اذعان داشت: به عنوان نمونه برای افزایش ۱۰۰۰ مگاوات تولید، حداقل ۲ هزار میلیارد تومان بایستی سرمایه‌گذاری در بخش تولید انجام گیرد و اگر سرمایه‌گذاری در بخش انتقال و توزیع را نیز به آن اضافه کنیم این مبلغ تا ۲ برابر افزایش خواهد یافت.

چیت‌چیان با اشاره به اینکه اگر این اقدامات صورت نمی‌گرفت پیک سال جاری به ۶۰ هزار مگاوات می‌رسید، افزود: رقم کنونی پیک که اخیراً منتشر شده نشان از آن دارد که ما توانسته‌ایم ۴۵۰۰ مگاوات پیک سایی انجام دهیم.

وی یکی از امتیازاتی را که در سال گذشته از سوی صنعت برق برای پیک سایی در ارتباط با صنایع انجام شد را تخصیص ۲۰۰ میلیارد تومان به صنایع کشور دانست و افزود: صنایع در این طرح زمان اورهال خود را به زمان پیک مصرف منتقل کردند.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.