۳۱ خرداد ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۲۴۴۴۵ ۲۰ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۲ دسته : دیگر رسانه‌ها, نظام مالی
۰

برای افزایش میزان مشارکت مردم در بازار سرمایه باید ضمن فرهنگ سازی، نهاد و ابزارهای مالی جدیدی را معرفی کرد تا سلایق مختلف جذب بازار سرمایه شود.

به گزارش مقاومتی نیوز به نقل از سنا، ولی نادی قمی، مدیر عامل تامین سرمایه نوین ، در خصوص روند این روزهای بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار سرمایه پتانسیل های خوبی برای رشد پایدار دارد، گفت: در حال حاضر بازار سهام به اخبار مثبت واکنش نشان نمی دهد اما این اخبار کم کم پتانسیل لازم برای رشد بازار را فراهم می کند، بنابراین سرمایه گذاران باید صبور باشند.

وی در ادامه نرخ تورم پایین، کف بودن قیمت های جهانی مواد خام، نرخ رشد اقتصادی مناسب و احتمال رشد ارز را از دیگر پتانسیل های مهم بازار دانست و گفت: در ین شرایط به سهامداران توصیه می کنم که حضور مقطعی در بازار نداشته باشند و با دیدگاه بلندمدت اقدام به سرمایه گذاری کنند.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه با صرف نظر از ریسک های سیاسی داخلی، منطقه ای و بین المللی که برای اقتصاد کشور وجود دارد، گفت: اگر این ریسک های سیستماتیک را کنار بگذاریم به نظر می رسد که حرکت کلی اقتصاد رو به جلو است.

 مدیر عامل تامین سرمایه نوین مهمترین اولویت اقتصاد امروز را کاهش نرخ سود سپرده های بانکی دانست و گفت: با کاهش نرخ سود به ١٥ درصد و رعایت آن توسط بانک ها، می توان حرکت بازار سهام را شاهد بود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مانع اصلی حرکت بازار سهام، نرخ سود بانکی بالاست، اظهار داشت: بالا بودن نرخ سود بانکی مانع حرکت بخش واقعی اقتصاد و رونق کسب و کارها نیز شده است. چرا که بنگاه های اقتصادی کوچک، متوسط و بزرگ انگیزه کافی برای استقراض از بانک ها یا بازار سرمایه جهت اجرای پروژه ها را از دست داده اند. همچنین بالا بودن سود سپرده ها، بسیاری از پروژه ها را از صرفه اقتصادی انداخته است.

نادی قمی با اشاره به اینکه مدتی است مشارکت کنندگان بازار سهام، رونق آن را انتظار می کشند، گفت: مقایسه بین بازده بازارهای مختلف نشان می دهد افرادی که در سپرده بانکی، اوراق با درآمد ثابت و صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت سرمایه گذاری کرده اند در مقایسه با سرمایه گذاران سایر بازارها ( املاک، ارز، طلا و سهام) موفق تر عمل کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه این روند ادامه دار نخواهد بود، افزود: کسانی که روحیه ریسک پذیری دارند و به شرایط مختلف بازار خو کرده اند و تجربه کافی دارند، می دانند که بازده بازار سهام لزوما توزیع نرمال ندارد، دوره های انفجاری قیمت سهام یا رشد قیمت ها قابل پیش بینی نیست و حرکت بازار سهام در یک ماه گاهی می تواند همه زیان های گذشته را جبران کند.

این فعال بازار سرمایه غیر قابل پیش بینی بودن بازار را ویژگی مهم آن دانست و گفت: این ویژگی بازار سهام و نیز نقدشوندگی آن، مطلوبیت آن را در مقایسه با سایر بازارها و حتی سپرده بانکی بیشتر می کند.

وی با اشاره به رفتار غلط برخی سرمایه گذاران گفت: کسانی که خود را آنقدر باهوش و خردمند می دانند که می خواهند در هنگام مزیت بازار پول در این بازار حضور داشته باشند و هنگام مزیت بازار سهام به سرعت به این بازار کوچ کنند، معمولا از بازار سهام عقب می مانند.

به گفته مدیر عامل تامین سرمایه نوین در اغلب موارد این افراد، حرکت های اولیه قیمت های سهام را چندان جدی نمی گیرند و به آن اعتماد نمی کنند، این گروه زمانی حرکت بازار را جدی می گیرند که قیمت ها در اوج است بر همین اساس اغلب ضرر می کنند.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به سوالی درباره راهکار افزایش مشارکت مردم در بازار سرمایه گفت: به طور تاریخی بازار سرمایه در مقایسه با بازار پول از اقبال کمتری در ایران برخوردار بوده است. برای اینکه بتوان میزان مشارکت افراد را در بازار سرمایه بالا برد یعنی اینکه هم میزان سرمایه گذاری در این بازار را بالا برود و هم اینکه تامین مالی شرکت ها، پروژه ها و کارآفرینان را از این بازار افزایش داد، باید ضمن فرهنگ سازی، نهاد و ابزارهای مالی جدیدی را معرفی کرد تا سلایق مختلف جذب بازار سرمایه شود.

وی در ادامه افزود: باید زیر ساخت های الکترونیکی به همراه نرم افزارهای مالی به منظور جذب و تجهیز سرمایه های خرد مردمی توسعه یابند. در مجموع این اقدامات، بلندمدت هستند و برای به نتیجه رسیدن آن باید صبور بود.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.