۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۲۴۳۶۳ ۱۹ تیر ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۰ دسته : تجارت و ارز, دیگر رسانه‌ها
۰

بر اساس تازه‌ترین گزارش دفتر اطلاعات منطقه‌ای سازمان جهانی گمرک (RILO) ایران توانسته است در مبارزه با قاچاق مواد مخدر حرف اول را بزند و در مبارزه با قاچاق کالا و تخلفات گمرکی دومین کشور پس از ژاپن باشد.

به گزارش مقاومتی نیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ ایران و اتحادیه اروپا در روزهای گذشته برای همکاری های بیشتر و توسعه تجارت الکترونیک با محوریت گمرک در بروکسل مذاکرات رسمی خود را آغاز کردند.

مذاکرات در محورهای مختلفی انجام می‌شود و همکاری در زمینه توسعه و تسهیل تجارت و مبارزه با قاچاق و تخلفات گمرکی شاید از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده میان این دو مقام ارشد دراین مذاکرات باشد، موضوعی که به تازگی ایران را در منطقه پیشتاز کرده، گمرک الکترونیک است که  انتظار می‌رود نه تن‌ها صفحه جدیدی برای تجارت بین المللی ایران باز کند که شاید به انتقال این تجربه به کشورهای دیگر نیز بینجامد.

برگزیده شدن گمرک ایران در مبارزه با قاچاق و تخلفات، برگ برنده‌ای برای کشور بوده و اخیرا توجه جهانی را به خود جلب کرده است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش دفتر اطلاعات منطقه‌ای سازمان جهانی گمرک (RILO) ایران توانسته است در مبارزه با قاچاق مواد مخدر  حرف اول را بزند و هم چنین در مبارزه با قاچاق کالا و تخلفات گمرکی دومین کشور پس از ژاپن باشد. این کشور آسیایی در حالی در مقام اول قرار دارد که بر اساس گزارش رایلو عمده فعالیت‌های گمرکی اش به حوزه مبارزه با تخلفات وتقلب‌های مالکیت معنوی مربوط می‌شود.

گمرک ایران در دوسال اخیر با الکترونیکی شدن و به روز رسانی تجهیزات مقابله با قاچاق رشدی ۵۶ درصدی را در کشفیات قاچاق تجربه کرد.

اهداف عالی که گمرک ایران اخیرا برای خود ترسیم کرده است، در مسیری قرار گرفته که به دلیل داشتن چشم انداز مشترک با فعالیت‌ها و برنامه‌های دفتر اطلاعات منطقه‌ای سازمان جهانی گمرک، مورد توجه بیش از پیش مقامات این مرکز قرار دارد.

این دفتر منطقه‌ای همه ساله برنامه هایی منطقه‌ای را طراحی وبا همکاری کشورهای توانمند منطقه اجرایی می‌کند و گمرک ایران توانسته در سالهای اخیر با مشارکت فعال و همراهی در این برنامه‌های منطقه‌ای کارنامه‌ای درخشان برای خود رقم بزند.

در حال حاضر آنچه ایران را در این مذاکرات برجسته می‌کند، عملکرد این سازمان در دو سال گذشته و رشد روند تبادلات با کشورهای دیگر در این سالهاست، که الکترونیکی شدن گمرک وبرقراری تبادلات الکترونیکی می‌تواند بستر این تغییر و تحولات باشد. بر اساس آنچه در این مذاکرات مطرح شده است، ایران و اتحادیه اروپا هر دوطرف برای توسعه مناسبات گمرکی مصمم هستند.

مبارزه با قاچاق و تخلفات گمرکی از مهم‌ترین محورهای فعالیت دفتر اطلاعات منطقه‌ای سازمان جهانی گمرک (RILO) است که در موضوع‌ها و سطوح مختلف بر علیه جرائم سازمان یافته در منطقه برنامه ریزی و مبارزه می‌کند. گمرک ایران در دو سال اخیر توانست با فعالیت هایشان به اهداف این سازمان نزدیک شده و به عنوان بازوی عملیاتی آن عمل کند.

گمرک ایران در این مذاکرات می‌رود تا شاید در نشست با اتحادیه اروپا، نقش‌های سنگین تری را بر عهده گرفته و گام‌های بلند تری بردارد.

دکتر کرباسیان در جریان سفر به بروکسل جهت شرکت در اجلاس سازمان جهانی گمرک سال ۲۰۱۷ اعضای خانواده مسیونوز بلژیکی  دیدار کردند.
مسیونوز اولین رییس گمرک در تاریخ ایران بوده است.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.