۰۵ مرداد ۱۳۹۶

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۲۴۳۱۹ ۱۹ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۳ دسته : رصد اخبار, غذا و کشاورزی
۰

طبق ابلاغ دولت محصولات ذرت و جو در کل کشور و برنج استان‌های مازندران و گیلان در بورس کالای ایران عرضه خواهند شد.

به گزارش پایگاه خبری وتحلیل اقتصاد مقاومتی(مقاومتی نیوز) به نقل از فارس؛ هیات وزیران در جلسه ۱۴ تیرماه ۱۳۹۶ به پیشنهاد شماره ۳۶۴۲۲/۰۲۰ مورخ ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۵ وزارت جهاد کشاورزی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی مصوب ۱۳۸۹ و ماده ۳۶ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ۲ مصوب سال ۱۳۹۳ تصویب کرد محصولات ذرت و جو در کل کشور و برنج صرفاً استان های مازندران و گیلان برای عرضه در بورس کالای ایران تعیین می شوند.

در تبصره یک این مصوبه آمده است « در صورت افت قیمت و ضرورت مداخله دولت برای خرید تضمینی برنج،سازوکار خرید محصول مذکور از طریق بورس کالا انجام می گیرد.»

در ادامه این مصوبه آمده است: هزینه های تبعی اجرای سیاست قیمت تضمینی به پیشنهاد مشترک شرکت بورس کالای ایران و وزارت جهاد کشاورزی و تایید سازمان برنامه و بودجه کشور تعیین و از محل اعتبارات مصوب مربوط قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور تامین و پرداخت می شود.

سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است، مابه التفاوت قیمت تابلوی بورس با قیمت تضمینی محصولات فوق‌الذکر را به علاوه کارمزد معامله در بورس، به تفکیک از محل اعتبارات مصوب قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور تامین و پرداخت نماید.

وزارت امور اقتصادی و دارایی (سازمان بورس و اوراق بهادار) مکلف است، نسبت به بستر سازی و تقویت زیر ساخت‌های مورد نیاز ورود محصولات کشاورزی به بورس کالا با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی اقدام نماید.

 بر اساس این مصوبه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است، از طریق بانک‌های عامل معادل ۷ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی در اختیار شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور قرار دهد.

شرکت مذکور مجاز است، با تایید سازمان برنامه و بودجه کشور نسبت به پرداخت مابه التفاوت قیمت تضمینی با قیمت معامله شده در بورس کالا اقدام نماید.

این مطلب در جلسه مورخ ۹۶.۴.۱۴ هیئت وزیران تصویب و با شماره ۴۳۹۳۲مورخ ۹۶.۴.۱۸ از سوی معاون اول رییس جمهور ابلاغ شده است.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود