۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۲۳۵۳۰ ۱۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۲دسته : خبر, نظام مالی
۱

مراجعه به سایت بانک مرکزی نشان می دهد نامی از بانک مهر اقتصاد در میان بانکهای دارای مجوز وجود ندارد و تنها در بخش متقاضی دریافت مجوز نام این بانک ذکر شده است. این در حالی است که این بانک در سایت خود خبری مبنی بر دریافت مجوز منتشر نموده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی، روابط عمومی بانک مهر اقتصاد در تاریخ ۴ تیرماه سال جاری خبری با عنوان «بانک مهر اقتصاد در فهرست بانکهای مجاز قرار گرفت» را در سایت خود قرار داد. در این خبر آمده بود که با مجوز بانک مرکزی ج.ا.ا نام بانک مهر اقتصاد ایران در فهرست بانکهای مجاز قرار گرفته است.

در بخشی از خبر مذکور عبارتی که می توان از آن برداشت های متفاوتی داشت، بدین شرح بیان شده بود: «دریافت مجوز نهایی در کنار قابلیت های بی شمار مجموعه مهر اقتصاد آن را تبدیل به یکی از موفقترین و بزرگترین بانک های خصوصی کشور خواهد کرد». در واقع این جمله را می توان به دو صورت تفسیر نمود؛ اول اینکه بانک مجوز نهایی فعالیت را از بانک مرکزی دریافت کرده است و با استفاده از ویژگی های خود پیشرفت خواهد کرد؛ دیگر اینکه بانک با دریافت مجوز نهایی (در آینده) به همراه سایر قابلیت های خود پیشرفت خواهد کرد.

این اخبار در حالی منتشر شد که مراجعه به سایت بانک مرکزی نشان می دهد نامی از بانک مهر اقتصاد در میان بانکهای دارای مجوز وجود ندارد و تنها در بخش متقاضی دریافت مجوز نام این بانک ذکر شده است[۱]؛ ذکر شدن نامی در این بخش نیز به معنا و مفهوم مجاز بودن و دارای مجوز بودن از بانک مرکزی نمی باشد، زیرا بانکی مجاز به فعالیت است که فرآیند صدور مجوز آن به اتمام رسیده باشد و مجوز فعالیتش صادر شده باشد.

نکته جالب توجه آن است که با گذشت حدود یک هفته از روز انتشار این خبر توسط روابط عمومی بانک مهر اقتصاد، مقامات رسمی مسئول و مقامات بانک مرکزی هیچگونه واکنشی را نسبت به این اخبار نشان نداده اند؛ این درحالیست که این روزها مردم نسبت به مجاز و غیرمجاز بودن بانک ها و موسسات مالی و دارا بودن مجوز از بانک مرکزی بسیار حساس شده اند و لذا ضروری است بانک مرکزی هر چه سریعتر نسبت به روشن شدن وضعیت این بانک اعلام موضع نماید.

شفافیت اطلاعاتی و اجازه فعالیت برای بانک هایی که مجوز قانونی دارند، انتظاری است که مردم از بانک مرکزی دارند تا دوباره شاهد بحران هایی مانند ورشکستگی موسسات غیرمجاز در کشور نباشیم.

پینوشت:

[۱] . http://www.cbi.ir/BanksInstitutions/BankInstitute.aspx

  1. والا بانکها همه جوره میخواهند سر مردم کلاه بزارن.
    اون از وام دادن و سود گرفتنشون، اینم از مجوزشون.
    خدا به خیر کنه

    ۰۰


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.