۲۸ اسفند ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۲۲۱۳۸ ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۰دسته : تجارت و ارز, خبر
۰

در پی بحران قطر و تحریم این کشور توسط کشورهای عربی، ایران ۴ پرواز صادراتی برای ارسال مواد غذایی و سبزیجات به این کشور داشته است.

به گزارش مقاومتی نیوز، به دنبال جدی شدن تنش سیاسی و افزایش اختلافات میان قطر و عربستان که به تحریم سیاسی و اقتصادی این کشور از سوی عربستان و چند کشور هم‌پیمان آن منتهی شد‌ه‌است، قطر به دنبال شرکای تجاری و اقتصادی جدیدی برای جایگزین کردن به جای عربستان و امارات است. ‏

در این شرایط ایران یکی از کشورهایی است که در خود ظرفیت این جایگزینی را حداقل روی کاغذ می‌بیند، اما از سخن تا عملیاتی شدن این خواسته فاصله زیادی است.

روابط تجاری ایران و قطر هیچگاه یک رابطه تجاری گسترده و پایدار نبوده‌ است و ایران به‌رغم داشتن ظرفیت‌های بسیار بالا، نتوانسته‌ در اقتصاد کشوری مثل قطر که کشوری مصرف کننده‌ است، جای پای محکمی برای خودش ایجاد کند.‏

ایران با توجه به وابستگی ۸۰ درصدی قطر به همسایگان عربی که اکنون او را تحریم کردند، بایستی حالت فعالانه تری نسبت به گذشته در ارتباطات تجاری با قطر داشته باشد.

با این حال حوزه تجاری کشور در واکنش به اتفاقات تجاری در حوزه قطر کند عمل کرده است؛ تاجاییکه به تازگی پس از موضوع تحریم قطر توسط چهار کشور‌ مصر، عربستان، امارات و بحرین، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تنها در قالب چهار پرواز، مواد غذایی و سبزیجات به کشور قطر منتقل کرده است.

ضروری است مسئولین تجاری کشور در واکنش به این فرصت طلایی بوجود آمده برای ایجاد روابط تجاری پایدار و همچنین گسترش حجم تجارت بین دو کشور، به صورت جدی تر عمل نمایند.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.