۲۴ آذر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۲۰۳۸۸ ۰۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۱دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

طرح تبدیل نیروگاه سبلان اردبیل به سیکل ترکیبی در سال ۹۳ با عاملیت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا به اجرا در آمد. در جریان این تغییرات ضمن افزایش ظرفیت اسمی این نیروگاه سیکل ترکیبی از ۹۶۰ به ۱۴۴۰ مگاوات، حدود ۷۰۰ نفر نیز مشغول به کار خواهند شد.

به گزارش شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی، سردار سرتیپ پاسدار عبادلله عبداللهی هفته گذشته در جریان بازدیدی که از نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان اردبیل داشت، اظهار کرد: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) برای توسعه اشتغال و اقتصاد مقاومتی اقدامات سازندگی مختلفی را در سراسر کشور انجام می‌دهد که از آن جمله می‌توان به پروژه بزرگ نیروگاه سیکل ترکیبی اردبیل اشاره کرد.

وی با بیان اینکه با ایجاد نیروگاه سیکل ترکیبی در حدود ۷۰۰ نفر مشغول به کار خواهند شد، افزود: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در حوزه‌های مختلف تولید برق، انرژی و احداث نیروگاه‌های سیکل ترکیبی اقدامات ارزنده‌ای داشته و احداث ۴۵ میلیارد مترمکعب مخزن آبی در سراسر کشور از نمونه این اقدامات انجام پذیرفته است.

سردار عبداللهی تصریح کرد: با عملیاتی شدن فازهای دیگر نیروگاه سیکل ترکیبی، ۵۵ میلیون مترمکعب گاز به میزان ظرفیت این نیرو‌گاه افزوده خواهد شد.
فرمانده قرارگاه به خودکفا شدن کشور در تأمین بنزین اشاره و خاطرنشان کرد: پروژه‌های جدید ایجادشده در این نیروگاه، علاوه بر اشتغال‌زایی برای نیروهای بیشتر، ظرفیت تولید انرژی و بهره‌وری را نیز افزایش خواهد داد.

سردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی نیز در بازدید از این نیروگاه اظهار داشت: در حال حاضر سپاه پاسداران در بخش‌های مختلف از جمله آب، برق و گاز مشارکت داشته و مهمترین اولویت ما استفاده از ظرفیت سپاه برای توسعه و پیشرفت و عمران کشور است.

وی با اشاره به نامگذاری امسال توسط مقام معظم رهبری به اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال تصریح کرد: در این زمینه سپاه تمام تمهیدات لازم را انجام داده تا بتواند به صورت عملی در تحقق اقتصاد مقاومتی گام بردارد.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران افزود: راه‌اندازی نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان توسط سپاه یک اعجاز بزرگ است که نمادی از خلاقیت را نشان می‌دهد.
شایان ذکر است با اجرای طرح توسعه نیروگاه سبلان توسط قرارگاه، ظرفیت فعلی نیروگاه به ۱۴۴۰ مگاوات ارتقا خواهد یافت و تولید اسمی این نیروگاه ۵۰درصد افزایش می‌یابد. نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان اردبیل از جمله طرح‌های شاخص این قرارگاه است.

جلوگیری از هدر رفت سالانه مبلغ ۳۰۴ میلیون دلار سرمایه ملی از محل صرفه‌جویی تقریبی ۸۰۰ میلیون لیتر سوخت در سال و توسعه استفاده از انرژی‌های نو و تجدیدپذیر و کمک به حفظ محیط زیست از اهداف این طرح عنوان شده است.

شایان ذکر است هم‌اکنون نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان با ۶ واحد گازی به ظرفیت هر کدام ۱۶۰ مگاوات در مدار بهره‌برداری قرار دارد. عملیات اجرایی احداث سه واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان در استان اردبیل در سال ۹۳ آغاز شده است.

هر واحد بخار نیروگاه سبلان با ظرفیت ۱۵۴ مگاوات با اتصال به دو واحد گازی نیروگاه احداث می‌شود که درمجموع با تکمیل و بهره‌برداری کامل از آن، ۴۶۲ مگاوات به ظرفیت نصب‌شده نیروگاهی کشور افزوده می‌شود.

این نیروگاه همسو با سیاستهای کلان وزارت نیرو برای افزایش بازده نیروگاه‌ها از طریق تبدیل آنها به سیکل ترکیبی و جلوگیری از انتشار آلاینده‌های زیست‌محیطی و استفاده حداکثری از سوخت فسیل برای تولید برق با سرمایه‌گذاری قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا اجرا می‌شود.

منبع: روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.