۳۱ تیر ۱۳۹۶

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۹۵۸۵ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۹ دسته : رصد اخبار, غذا و کشاورزی, وزارت نیرو
۰

وزیر نیرو با بیان اینکه تغییر اقلیم موجب شده منابع آب تجدید پذیر کشور کاهش یابد گفت: این اتفاق موجب شده در استان کرمان سالانه ۱۷ هزار هکتار باغ پسته از بین برود.

به گزارش شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، حمید چیت چیان وزیر نیرو در آئین افتتاح سد مخزنی گیوی در شهرستان کوثر استان اردبیل گفت: تا ۱۵۵ سال پیش میزان آب تجدیدپذیر کشور ۱۳۰ میلیارد مترمکعب با ۲۵۰ میلی متر بارش بود، اما هم اکنون این میزان بر اثر اتفاقاتی همچون تغییر اقلیم در بازه ۱۵ ساله به ۲۰۸ میلی متر کاهش یافته است.

وی ادامه داد: تبدیل بارش برف به باران و همچنین بارندگی های غیرموثر و کوتاه مدت باعث تغذیه کم منابع آب می شود و با افزایش تبخیر، آب تجدیدپذیر کشور ما با ۴۰ میلیارد کاهش به ۹۰ میلیارد مترمکعب رسیده است.

وزیر نیرو تبعات این موضوع را خشکی تالاب ها و دریاچه ها عنوان کرد و گفت: همین موضوع آورد رودخانه ها را نیز کم کرده و وزارت نیرو بر اساس این کاهش، تخصیص آب را برای بخش های مختلف صنعت و کشاورزی تعدیل می کند.

چیت چیان ادامه داد: برداشت آب بدون در نظر گرفتن کمبود آب وضعیتی پیش می آورد که در استان کرمان سالانه ۱۷ هزار هکتار باغ پسته از بین می رود. از همین رو وظیفه تخصصی و قانونی وزارت نیرو تخصیص آب بر اساس ظرفیت های موجود در هر منطقه است.

وی تصریح کرد: در دولت یازدهم ۳۶ سد به بهره برداری رسید در حالیکه پیش از این دولت و در دهه های گذشته ۱۴۴ سد به بهره برداری رسیده بود، بنابراین این دولت عملکرد بسیاری خوبی در تنظیم آب های سطحی داشته است.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود