۲۸ خرداد ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۹۵۵۸ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۸ دسته : بانک مرکزی, تجارت و ارز, دیگر رسانه‌ها
۰

بانک مرکزی به دلیل محدودیت هایی که در تأمین ارز دارد، از روز چهارشنبه عرضه ارز به صرافی های بانکی را قطع کرد. این احتمال وجود دارد که عرضه ارز در صرافی های بانکی از روز شنبه به روال عادی برگردد.

به گزارش شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی، علی دهدشتی مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری پارند در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: عدم ارائه ارز از سوی بانک مرکزی به صرافی‌های بانکی از دو یا سه روز قبل آغاز و چهارشنبه به طور کامل قطع شد.

وی با بیان اینکه هم اکنون صرافی‌های مجاز قادر به فروش حتی ۱۰ دلار آمریکا به مشتریان خود نیستند، عنوان کرد: عدم عرضه ارز اگر از منظر احتمال کارشکنی در انتخابات بررسی شود، نمی تواند نتیجه درستی را در پی داشته باشد، چرا که در این فاصله جهش قیمت در بازار ارز رقم می‌خورد.

وی افزود: این در حالی است که طی سه روز اخیر با وجود قطع شدن فرآیند تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی به صرافی‌های بانکی، قیمت ارز در بازار آزاد ایران در سطحی تثبیت شده قرار دارد که منحصر به فرد است.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه با توجه به تجربه‌های قبلی بازار آزاد ارز، به نظر می‌رسد بانک مرکزی فضای بازار ارز را به گونه‌ای تنظیم کرده که در ازای عدم عرضه ارز هیچ تغییر با اهمیتی در قیمت‌ها رخ ندهد.

وی با پیش بینی اینکه روند عرضه ارز از سوی صرافی‌های بانکی از روز شنبه به روند طبیعی خود باز خواهد گشت، عنوان کرد: در حال حاضر مشکلی از بابت عرضه ارز در کشور به دلایلی همچون تحریم و یا عدم فروش نفت که مانع از دسترسی بانک مرکزی به منابع ارزی شود، وجود ندارد و از این رو هم اکنون بازار ارز با هدف تمرکز بر انتخابات باید مدیریت شود.

به گفته دهدشتی قیمت جهانی دلار در بازارهای جهانی نیز در حال تضعیف شدن بوده که اگر عدم عرضه ارز ادامه نمی‌یافت، قیمتها باید به طور منطقی با کاهش مواجه می‌شد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.