۲۸ خرداد ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۹۵۴۹ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۶ دسته : خبر, فرهنگ و گفتمان
۰

مسابقه اقتصادی «رئیس جمهور شوید» که توسط شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی برگزار گردید، با معرفی آثار برگزیده به کار خود پایان داد.

به گزارش شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی، در این مسابقه شرکت کنندگان بایستی به این سوال پاسخ میدادند که اگر کاندید ریاست جمهوری بودند برای اشتغالزایی چه می کردند؟

این مسابقه از تاریخ ۲۶ فروردین ماه آغاز شد و تا ۲۰ اردیبهشت ادامه پیدا کرد و در دو قالب یادداشت تحلیلی و آثار مبتکرانه، اجرا گردید که علاقه مندان بایستی پاسخ های خود را در یک از این قالب ها ارسال میکردند.

بعد از ارزیابی آثار ارسال شده توسط داوران مسابقه و رای مخاطبان کانال شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی، از بین آثار رسیده در نهایت ۳ اثر توسط هیئت داوران به عنوان آثار برگزیده انتخاب گردید.

این ۳ اثر در ادامه آمده است:

اثر میثم قاسم زاده دانشجوی کارشناسی ارشد علوم اقتصادی پژوهشگاه علوم انسانی متولد سال ۱۳۶۹ (یادداشت)

غالبا اقتصادِایران را به‌دلیل وابستگی به فروشِ نفت، یک اقتصادِنفتی می‌دانند. اما چگونه می‌توان این اقتصادِ وابسته به خام‌فروشی را به یک اقتصادِمولّد و درون‌زا که اشتغال‌های گسترده‌ای را درپی خواهدداشت‌، تبدیل کرد؟

راه‌حل‌های متفاوتی ارائه شده‌است. بهترین راه‌حل ارتباط برقرارکردن، میانِ نفت (به‌عنوان مهم‌ترین مزیتِ کشور) با اقتصادِملی است. شاید از خودتان بپرسید چگونه؟!

اگر ما بتوانیم میانِ قبل و بعد از تولیدِ نفت و اقتصادِملّی ارتباط برقرار کنیم و در حلقه‌های پیشین و پَسینِ این صنعت، مزیت کسب کنیم؛ دیگر اقتصاد ما نه‌تنها نفتی نخواهدبود، بلکه در رشته‌های مختلفِ صنعت و کشاورزی، رونقِ‌تولید و اشتغال را شاهد خواهیم‌بود.

برای تولید، بهره‌برداری و انتقالِ‌نفت، نیاز به چه تجهیزات و ماشین‌آلاتی داریم؟ از لوله و اتصالات و شیرآلات، دستگاه‌های تقلیل فشار و اندازه‌گیری گاز، تجهیزات پالایشگاهی و اقلام شیمیائی، کشتی و انواع شناور، سکو، سازه‌های صنایع دریائی و فراساحلی، تجهیزات تست و اندازه‌گیری و ابزارِدقیق، لوازم و قطعات حفاری، انواع مبدل‌های حرارتی، رادیاتورهای صنعتی و لوله‌های فین‌دار، دکل‌های نفتی و… گرفته تا پیچ و مهره‌های کوچک، تانکرهای انتقال نفت، نفتکش‌های عظیم، همه و همه در تولید و انتقال نفت کاربرد دارند.

تانکر به‌طور مثال از چه اجزایی تشکیل شده‌است؟ لاستیک، شیشه، آینه، موتور، رادیاتور و… . این‌ها نیز جزو زنجیره‌های تولیدِنفت هستند. بقیه موارد هم از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند که آن اجزا نیز جزو این زنجیره می‌باشند.

مرحله «۱»

اگر ما سالانه ۳۵% از سهم صندوق توسعة‌ملی را در صنایع وابسته به نفت (که گوشه‌ای از آنها در بالا ذکرشد) سرمایه‌گذاری کنیم و کارخانه‌ها و واحدهای تولیدیِ مربوطه را به کمک دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان توسعه دهیم، بعد از چهارسال در تولیدِ بسیاری از اجزایِ زنجیرة تولیدِنفت دارای مزیت شده و به یک کشوری که علاوه بر تولیدِ نفت مزیت‌های دیگری را نیز دارد، تبدیل خواهیم‌شد.

مبرهن است که اشتغال و تولید با توسعة زنجیرة فوق وضعیت بهتری پیدا خواهدکرد (اشتغالِ صنعتی). این افزایشِ اشتغال (کاهشِ بیکاران) قدرت خرید و تقاضایِ کل جامعه را بهبود بخشیده و بالا خواهد برد. عمدة تقاضا و هزینه‌هایِ افراد در کشور، مربوط به خوراک و پوشاک می‌باشد.

مرحله «۲»

با اختصاص سالانه ۲۰% از منابع صندوق توسعة ملی به صنایع غذایی و نساجی (خوراک و پوشاک) و افزایش سالانه ۱۰% تعرفة وارداتِ موادغذایی و پوشاک، اشتغال و تولید در این بخش‌ها نیز رونق خواهدگرفت (اشتغالِ صنعتی).

رونقِ در تولید و اشتغال در صنایع غذایی و نساجی، نیاز به موادِ اولیه و خام برای صنایعِ مذکور را، روز به روز بیشتر خواهد کرد و تقاضایِ این صنایع برای مواد اولیه و کشاورزی بیش از پیش خواهد شد. افزایش در تقاضایِ مواد اولیه و کشاورزی، به رونقِ بخش کشاورزی و افزایش تولید و اشتغال در این بخش خواهد انجامید (اشتغالِ کشاورزی).

مواد اولیه برای تولیدِ محصولاتِ نساجی، پایة نفتی داشته و همچنین در بسته‌بندیِ محصولات کشاورزی و نساجی نیز از موادی که بر پایة نفت بوده و پلاستیکی هستند، استفاده می‌شود. پس تقاضا برای این مواد افزایش خواهدیافت.

افزایشِ تقاضا برای موادی که پایة نفتی دارند، موجبِ رونقِ بخشِ نفت و پتروشیمی خواهدشد.

و بازگشت دوباره به مرحله «۱»…

اثر امین محمودی کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه تهران متولد سال ۱۳۷۰ (یادداشت)

سال ۱۳۹۶ به سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده است از این رو به نظر می رسد بیشتر برنامه های کاندید ریاست جمهوری مبتنی بر آن باشد لذا بنده ۴ راهکار زیر را برای اشتغالزایی در کشور پیشنهاد می دهم:

۱- پرداخت بودجه متناسب با میزان کارآفرینی و اشتغالزایی

در این روش به هر استان یا هر شهرستان به میزانی بودجه تعلق می گیرد که استانداران، فرمانداران بتوانند براساس ظرفیت های منطقه خود اشتغالزایی فراهم کنند. اهمیت این روش وقتی مشخص می شود که عزم تمامی مسئولین و مردم جهت اختصاص بودجه به استان و شهر خود جزم می شود و در واقع از مدل خشک از بالا به پایین کارآفرینی و اشتغالزایی صورت نمی گیرد، در نتیجه چون ریشه این اقدام در مردم و مسئولین محلی می باشد، موفقیت آمیز خواهد بود.

۲️- اعتماد کردن به نخبگان

بارها شنیده ایم که فلان نخبه یک اختراعی  یا یک ایده ای داشته است که میتوان با بودجه اندکی طرحش به ثمر بنشیند و برای کشور نیز درآمد زایی داشته باشد از جمله خودروی وطنی آقای آرین و…… میتوان از صندوق توسعه ملی و یا درآمد نفتی میزانی را به حمایت از ایده های نخبگان اختصاص داد تا از مهاجرت آنان جلوگیری شود و با طرح های آنان زمینه اشتغالزایی جوانان را فراهم کرد.

۳- تک محصولی کردن شهرها

توضیحم را با یک مثال شروع می کنم اگر از کسی بپرسند چای کجا معروفه میگه لاهیجان، زیتون کجا: رودبار، پسته: دامغان و یا زیره کرمان . به نظر می رسد با تشویق مردم یک شهر به تولید یک محصول میتوان پیش بینی کرد که آن شهر قطب تولید آن محصول شناخته شده می شد و خریداران بزرگ و کوچک را روانه آن شهر می کند و از این راه درآمدزایی برای مردم محلی بوجود می آید علاوه بر آن  کسانی که هیچ دستی در تولید ندارند به خاطر مشوق های آن و دیدن مزایا آن به تولید محصول می پردازند. البته لازمه این کار این است که دولت به خرید تضمینی بخش اعظمی از آن محصول روی آورد و دست دلالان را از خرید ارزان قیمت محصولات ببرد.

۴- اصلاح پرداخت یارانه ها

به نظرم باید تنها یارانه را به دهک ها پایین داد البته نه با سازوکار فعلی، باید به مستمری بگیران کمیته امداد و بهزیستی و دهک های پایین جامعه یارانه بیشتری تعلق گیرد و پولی که از ندادن یارانه به دهک ها بالا بدست می آید، صرف این کار شود و اضافه آن را میتوانیم را صرف ایجاد کارگاهی و یا کارخانه و یا تولیدی صرف کنیم و افراد دهک ها پایین را شناسایی و در آن مشغول به کار کنیم.

 اثر فاطمه امامی دانشجوی علوم اقتصادی دانشگاه پیام نور تهران متولد ۱۳۷۴ (اثر ابتکاری)

نقاشی اتوبوس اشتغالزایی به منظور به نمایش کشیدن افزایش تولید داخلی، کاهش خام فروشی، کاهش واردات کالای مشابه تولید داخلی، کاهش دلالی و واسطه گری.

در پایان به دلیل نرسیدن امتیاز ۵ اثر به حدنصاب، به این ۳ اثر هر کدام ۳۰۰ هزار تومان اعطا گردید.

لازم به ذکر است که شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی در آینده نیز با برگزاری رویدادهای مختلف، زمینه حضور دانشجویان دغدغه مند برای ارائه راهکار و اثرگذاری در حل مسائل کشور را بیش از پیش فراهم خواهد کرد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.