۲۸ خرداد ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۹۵۲۵ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۰ دسته : خبر, ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی, غذا و کشاورزی, وزارت کشاورزی
۰

ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، پروژه های اولویت دار وزارت جهاد کشاورزی را برای تحقق اقتصاد مقاومتی در سال ۱۳۹۶ ابلاغ نمود.

به گزارش شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی، ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی پروژه های اقتصاد مقاومتی وزارت کشاورزی را ابلاغ نمود. متن کامل این ابلاغیه بدین شرح است:

«ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» به استناد مفاد مصوبه شماره ۸۵۰۰۱/ت۵۲۴۴۲ هـ مورخ ۱۳۹۴.۰۶.۳۱هیات وزیران، در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سال ۱۳۹۶ که توسط معظم‌له به عنوان سال «اقتصاد مقاومتی: تولید – اشتغال» نامگذاری شده است، ضمن پیگیری و اجرای ماموریت‌ها و وظایف مقرر در مصوبه شماره ۸۷۹۹ مورخ ۱۳۹۶.۰۱.۳۰تحت عنوان «بسته‌های رونق تولید و اشتغال» برای آن دستگاه، تصویب نمود:

الف)وزارت جهاد کشاورزی به عنوان «دستگاه مجری» مسئول اجرای پروژه‌های اولویت‌دار به شرح ذیل برای اجرا در سال ۱۳۹۶ تعیین می‌گردد:

۱- افزایش ضریب خودکفایی محصولات راهبردی اساسی شامل ۱-گندم ۱۲۶۰۰ هزار تن، ۲- شلتوک ۲۹۸۴ هزار تن، ۳- دانه های روغنی ۶۸۹ هزار تن، ۴-سیب زمینی ۵۱۳۷ هزار تن، ۵-حبوبات ۷۱۵ هزار تن، ۶- پنبه ۲۲۴ هزار تن، ۷-شیر خام ۱۰۱۸۳ هزار تن، ۸-گوشت قرمز ۸۳۸ هزارتن، ۹- گوشت طیور ۲۳۵۵ هزار تن، ۱۰-تخم مرغ ۹۸۷ هزار تن، ۱۱-چغندر قند ۶۱۲۶ هزار تن، ۱۲- جو ۳۲۵۴ هزار تن، ۱۳- ذرت دانه ای ۲۳۰۰ هزار تن

۲- احداث و تکمیل شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی به میزان ۱۵۰ هزار هکتار

۳- ایجاد و ساماندهی ۱۸۰تشکل بهره برداری آب و زمین

۴- تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی بخش کشاورزی به میزان ۱.۷۴ اسب بخار بر هکتار

۵- تامین داخلی نهاده های مورد نیاز بخش کشاورزی؛ بذر(گندم ۴۲۲ هزار تن، برنج ۶۱۰۰ تن، چغند قند ۲۷۵۰۰ پولیت، سیب زمینی بذری (در سطح) ۶۰۰۰ هکتار، دانه های روغنی ۹۷۸۰ تن، حبوبات ۴۲۷۹ تن، پنبه ۵۳۸۴ تن، ذرت ۱۶۲۰۰ تن، جو ۶۴۷۰۰ تن)

۶- تامین داخلی نهاده های مورد نیاز بخش کشاورزی؛ نهال های اصلاح شده (۲۲.۴ میلیون اصله)

۷- تامین داخلی نهاده اای مورد نیاز بخش کشاورزی؛ آفت کش های غیر شیمیایی (۸۰۹ هزار هکتار)، کود (۲۲۰۰ هزار تن)

۸- توسعه تولید و اصلاح، بازسازی و نوسازی ۲۶۱۳ هکتار از واحدهای گلخانه ای

۹- اجرای عملیات آبخیزداری و حفاظت خاک در حوزه آبخیز سدها و حوزه های سایر مناطق به میزان ۸۰۰ هزار هکتار و تهیه و اجرای طرح کنترل کانون های بحرانی، فرسایش بادی و مقابله با بیابان زایی و ریزگردها به میزان ۲۲۰ هزار هکتار

۱۰- توسعه آبزی پروری و پرورش ماهی در قفس به میزان ۵۰۰۰۰۰ هزار تن در آبهای شمال و جنوب

ب) اجرای موارد زیر توسط «دستگاه مجری» برای عملیاتی نمودن پروژه‌های مندرج در بند (الف) ضروری است:

۱) پروژه‌های مصوب برای اجرا در سال ۱۳۹۶ می‌بایست توسط «دستگاه مجری» با اولویت و در چارچوب «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» اجرا و تکمیل شوند. بدیهی است کلیه مسئولیت‌ها از زمان ابلاغ تا اتمام پروژه بر عهده «دستگاه مجری» خواهد بود.

۲) «دستگاه مجری»، با قید فوریت حداکثر ظرف مدت یک هفته برای تسریع در اجرای هر یک از آنها نسبت به صدور حکم برای معاون و یا معاونین ذیربط خود و یا مقام هم‌تراز به عنوان مجری اقدام و به دبیرخانه ستاد معرفی نماید.

۳) مجری منصوب از سوی وزیر یا بالاترین مقام «دستگاه مجری»، موظف است تا انتهای اردیبهشت ماه سال جاری برای هر یک از پروژه‌ها در چارچوب منشور پروژه مندرج در «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی»، «برنامه عملیاتی» تهیه و پس از تایید رئیس دستگاه اجرایی به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۴) تامین منابع مالی لازم برای اجرای هر یک از پروژه‌های مصوب بر عهده «دستگاه مجری» می‌باشد و مجری می‌بایست در چارچوب اعتبارات، وظایف و اختیارات دستگاه مجری، کلیه اقدامات لازم را برای تامین مالی پروژه به نحوی به عمل آورد که پروژه طبق زمانبندی مصوب اجرا شود.

۵) «دستگاه مجری» موظف است به صورت ماهانه گزارش اقدامات به‌عمل‌آمده برای اجرای هر یک از پروژه‌ها و عملکرد را در چارچوب «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» و شاخص‌های مصوب ستاد به طور مستمر به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.

ج) کلیه دستگاه‌های اجرایی بالاخص نظام بانکی کشور موظف به انجام همکاری‌های لازم با «دستگاه مجری» برای اجرای پروژه‌های اولویت‌دار «مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» برای اجرا در سال ۱۳۹۶ می باشند. طراحی سازوکار لازم برای تحقق همکاری‌های مشترک با سایر دستگاه‌ها بر عهده «دستگاه مجری» است.

د) اجرای هر یک از پروژه‌ها بر اساس «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» و مصوبات ستاد، توسط دبیرخانه ستاد مورد پایش قرار می‌گیرد. برای نظارت بر اجرا و حصول اطمینان از پیشرفت پروژه‌های مصوب، بازدید‌های میدانی به‌صورت اتفاقی حسب مورد توسط دبیرخانه انجام خواهد شد و پس از ارزیابی عملکرد، تشویق و یا تنبیه مجری در دستور کار ستاد قرار می‌گیرد.

هـ) دبیرخانه ستاد پس از بررسی گزارش‌های واصله از «دستگاه مجری» و مستندات مربوط، موضوع را جهت پیگیری اجرای پروژه‌، رسیدگی به نحوه اجرا و بررسی مشکلات و اتخاذ تصمیمات مقتضی برای پیشبرد پروژه در دستور کار «نشست سه جانبه رئیس ستاد، دستگاه مجری و دبیرخانه ستاد» قرار می‌دهد.

* لازم است نتیجه اقدامات انجام یافته در ارتباط با مصوبات ابلاغی به اینجانب گزارش شود.

اسحاق جهانگیریجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.