۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۹۳۷۸ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۹ دسته : تولید و اشتغال, گفتگو, مجلس شورای اسلامی
۰

یکی از اقدامات ضروری برای خروج از رکود و ایجاد اشتغال، احیای واحدهای تولیدی و شهرک های صنعتی در کشور از طریق پرداخت تسهیلات است؛ البته برای بازپرداخت تسهیلات ارائه شده به واحدهای تولیدی باید فرصت بیشتری داده شود.

سید جواد حسینی کیا نماینده استان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با عضو شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی، به تشریح اقدامات موثر و اولویت دار برای بهبود وضعیت تولید داخلی و اشتغال در کشور پرداخت.

حسینی کیا به نقش واحد های صنعتی کوچک و متوسط در ایجاد اشتغال در کشور اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات ضروری برای خروج از رکود، احیای واحدهای تولیدی و شهرک ها صنعتی در کشور می باشد. این واحدها را باید از طریق ارائه تسهیلات مناسب و همچنین تخفیف در پرداخت مالیات ساماندهی کرد.

وی در ادامه بیان داشت: تسهیلاتی که در سال گذشته به برخی از واحدهای تولیدی داده شد نسبت به تعداد واحدهایی که درخواست کرده بودند، کم بود زیرا منابع مالی آن محدود بود. از طرفی هم به دلیل سودهای زیاد تسهیلات، معمولا تولید کننده ها در بازپرداخت آن با مشکل مواجه هستند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه تصریح کرد: واحدهای تولیدی که نمی توانند در موعد مقرر که یک سال است بازپرداخت تسهیلات را انجام دهند، جریمه می شوند و همین باعث بدتر شدن وضعیت آن ها می شود. لذا باید برای باز پرداخت تسهیلات واحدهای صنعتی حداقل دو سال زمان داده شود تا در این دوسال بتوانند فعالیت تولیدی خود را رونق دهند.

وی یکی دیگر از بخش های بسیار موثر در ایجاد اشتغال در کشور را بخش مسکن دانست و افزود: با توجه به اینکه حدود ۱۹۰ شغل وابسته به مسکن سازی می باشد، بنابراین برای استفاده از این زمینه هایی شغلی و کاهش بیکاری باید بخش مسکن را فعال کنیم. همچنین بهبود وضعیت مسکن باعث افزایش ازدواج در کشور می شود.

حسینی کیا در ادامه گفت: برای بهبود وضعیت تولید داخلی و اشتغال در جامعه فرهنگ سازی نیز لازم است. به طوری که مردم کالاهایی که در داخل تولید می شوند را استفاده کنند و بر کالاهای خارجی ترجیح دهند. لذا مردم باید با فرهنگسازی متوجه شوند که برای جلوگیری از بیکاری کارگران و جوانان کشور باید از مصرف کالای خارجی که مشابه داخلی دارد پرهیز کنند.

وی در پایان گفت: اگر اقدامات موثر توسط دولت اجرا شود و مردم هم از تولید داخلی حمایت کنند می توان وضعیت اشتغال و تولید را در کشور بهبود داد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.