۰۲ اسفند ۱۳۹۶

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۸۸۶۲ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۸ نام نویسنده: فرامرز قراگزلو دسته : تجارت و ارز, گفتگو, مجلس شورای اسلامی
۰

برای حمایت ار تولید داخلی ضروری است که مدیریت واردات انجام بگیرد. واردات برخی از کالاها باید ممنوع گردد ولی برای بعضی از کالاهای دیگر برای ایجاد فضای رقابتی، تعرفه مناسب قرار داده شود؛ دولت تعرفه گذاری ۷۰۰ کالا را از پایان سال گذشته انجام نداده است.

سید تقی کبیری نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با عضو شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی به تشریح راهکارهای مدیریت واردات در جهت حمایت از تولید داخلی پرداخت.

کبیری با اشاره به اینکه در بحث واردات کالاها ما چندین نوع کالا داریم، گفت: در برخی از کالاها ما یا تولید داخلی نداریم یا تولیدات ضعیف هستند و این کالاها ضروری نیز هستند، لذا واردات آنها باید انجام شود و مشکلی نیست. ولی برخی کالاهای دیگر هم هستند که به طور کامل و در حد نیاز جامعه در داخل کشور تولید می شوند. واردات به این بخش از تولیدات داخلی آسیب می رساند. واردات این کالاها فرهنگ مصرف گرایی در کشور ایجاد کرده است.

وی در ادامه تصریح کرد: مصداق سخن رهبری که فرمودند واردات آن ها حرام شرعی و قانونی بشود، همین کالاها هستند که به مقدار کافی و مورد نیاز در کشور تولید می شوند. لذا واردات این کالاها منجر به آسیب رسیدن به تولید داخلی و کاهش اشتغال در کشور شده است. برای مثال محصولات کشاورزی مانند تخم آفتابگردان یا کدو که در استان آذربایجان غربی به مقدار کافی تولید می شود، از کشورهای چین و کانادا وارد می شود که آسیب زیادی به کشاورزان وارد کرده است.

نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی به نوع دیگری از کالاها که به مقدار ناکافی در کشور تولید می شود اشاره کرد و گفت: در مواردی نیاز به واردات مواد اولیه یا تکنولوژی تولید کالاها وجود دارد که در واقع این نوع واردات ضروری می باشد. زیرا با استفاده از دست یافتن به تکنولوژی از وابستگی جلوگیری کنیم.

وی درخصوص راهکارهایی که برای مقابله با واردات و حمایت از تولید داخل، گفت: یکی از راهکار ها ممنوعیت واردات کالاست که البته محدودیت های قانونی برای این کار وجود دارد. لذا راهکاری که قابل دسترسی است و دولت باید انجام دهد قرار دادن تعرفه های بالا برای محصولاتی است که به مقدار کافی در داخل کشور تولید می شوند.

کبیری در ادامه با اشاره به موثر بودن وضع تعرفه های بالا برای این کالاها گفت: با این کار قیمت کالای وارداتی افزایش می یابد و وارد کنندگان یا این کالاها را وارد نمی کنند یا در صورت وارد کردن آسیبی به تولید کننده ی داخلی نمی رسد. البته ما برای عدم واردات همه کالاهای تولید داخلی نمی توانیم یک تصمیم یکسان بگیریم و با توجه به شرایط هر محصول باید تصمیم گیری شود.

وی در تکمیل صحبت هایش بیان داشت: ما در برخی از موارد مانند محصولات کشاورزی می توانیم ممنوعیت واردات یا تعرفه های بالا را قرار دهیم زیرا کیفیت این محصولات با از دست دادن رقبای خارجی پایین نمی آید ولی در بخش صنعت ممکن است ممنوعیت واردات منجر به ازبین رفتن فضای رقابتی شود و کیفیت محصول داخلی پایین بیاید لذا لازم است با یک تصمیم گیری مناسب در مورد مدیریت واردات برای هر کالا زمینه حمایت از تولید داخلی و حفظ فضای رقابتی ایجاد شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به تعرفه گذاری محصولات در هر سال توسط دولت، گفت: در اسفند ماه سال ۹۵ حدود ۷۰۰ کالا برای تغییر میزان تعرفه توسط وزارت صنعت به هیئت دولت ارائه شد که تا پایان سال باید دولت تعرفه ها را مشخص می کرد که متاسفانه تاکنون این کار به دلیل کوتاهی دولت صورت نگرفته است.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.