۰۳ مهر ۱۳۹۶

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۷۹۷۳ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۸ دسته : دیگر رسانه‌ها, نفت و انرژی
۰

با اینکه در پایان ۸ سال سهمیه‌بندی در بستر سامانه هوشمند سوخت، با وجود ۲ برابر شدن تعداد خودروها، مصرف بنزین افزایش نیافت، مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی مدعی است که علت افزایش ۶ درصدی مصرف بنزین، رشد اقتصادی کشور و ورود خودروهای جدید به چرخه حمل و نقل کشور است.

به گزارش شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی به نقل از عیارآنلاین، منصور ریاحی، مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی در مورد رشد مصرف بنزین در کشور عنوان داشته است که با توجه به وارد شدن حدود یک‌میلیون و ۳۰۰هزار خودرو به چرخه حمل‌ونقل کشور، میزان مصرف این فرآورده نفتی نیز در حدود ۶٫۲ تا ۶٫۵ درصد رشد داشته است. وی همچنین افزایش مصرف بنزین در کشور را معادل با رشد اقتصادی کشور دانسته است.

این اظهار نظر مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی در حالی است که در پایان ۸ سال سهمیه‌بندی بنزین در بستر کارت سوخت، به‌رغم رشد بیش از  ۲ برابری تعداد خودرو در کشور، میزان مصرف بنزین تقریباً ثابت مانده بود. مصرف سالیانه بنزین در زمان آغاز سهمیه‌بندی بنزین(سال ۸۵) حدود ۷۴ میلیون لیتر در روز بود که با اجرای سامانه هوشمند سوخت، و پس از ۹ سال از اجرای سهمیه بندی کارت سوخت میزان مصرف بنزین با وجود چند برابر شدن تعداد خودرو به ۷۱ میلیون لیتر در روز رسیده است.

پس از لغو نظام سهیمه‌بندی بنزین در خرداد ۹۴ عملا کارایی کارت سوخت از بین رفت و مردم دیگر رغبتی برای استفاده از کارت سوخت نداشتند چون می‌توانستند بدون محدودیت از بنزین استفاده نمایند. نتیجه این اتفاق را می‌توان در سال ۹۵ مشاهده نمود. زیرا مصرف بنزین در سال ۹۵ رشد بیش از ۵% را تجربه کرده است که در ۱۲ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

افزایش رشد مصرف بنزین در کشور با احتمال حذف کارت سوخت در حالی رخ داده است که روند روبه رشد واردات بنزین در سال‌های اخیر نشان می‌دهد، همچنان خطر تحریم واردات وجود دارد و غفلت از نقش ابزارهای کنترلی در این شرایط عاقلانه نیست.

گفتنی است که خبرهای تایید نشده حاکی از آن است که همه چیز برای حذف کارت در جایگاه‌ها آماده شده است که نتیجه بسیار بدی را به دنبال خواهد داشت. چراکه در صورت تحریم مجدد ایران، احیای کارت سوخت در جامعه، بار روانی سنگینی دارد و کشور را دچار مشکل می کند.

بنابراین اینکه گفته شود افزایش مصرف بنزین ناشی از افزایش تعداد خودروهای کشور است، استدلال دقیقی نیست و علت اصلی این موضوع را می‌توان در حذف کارت سوخت دانست. چراکه در زمان اجرای کارت سوخت با وجود ۲ برابر شدن تعداد خودروهای کشور مصرف بنزین ثابت باقی مانده است.

با توجه به احتمال افزایش مصرف بنزین و قاچاق این فراورده نفتی ضروری است که کارت سوخت به عنوان ابزار کنترل مصرف سوخت حفظ گردد تا شاهد افزایش روزافزون مصرف بنزین و به تبع آن واردات بنزین نباشیم.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود