۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۷۳۸۷ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۴دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت:در سه و نیم سال اخیر هفت هزار و ۴۰۵ مگاوات نیروگاه وارد مدار شده است و تا پایان سال ۹۶ نیز حدود ۴ هزار مگاوات نیروگاه وارد شبکه برق کشور می‌شود.

به گزارش شبکه تحلیل گران اقتصاد مقاومتی به نقل از فارس، هوشنگ فلاحتیان با اشاره به اینکه برای تأمین نیروی برق و ساخت نیروگاه ، نیاز به ۱۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری است، گفت: اگر در عرصه مدیریت مصرف برق فعالیت شود و با مدیریت ۲۰۰ ساعت بار در مدار می‌توان از این حجم سرمایه‌گذاری جلوگیری کرد.

وی افزود: در سه و نیم سال اخیر هفت هزار و ۴۰۵ مگاوات نیروگاه وارد مدار شده است و تا پایان سال ۹۶ نیز حدود ۴ هزار مگاوات نیروگاه وارد شبکه برق کشور می‌شود، بنابراین با ایجاد ظرفیت نیروگاه جدید ظرفیت نیروگاه‌های کشور از ۶۸ هزارمگاوات در پایان سال ۹۵ به ۸۰ هزار مگاوات بالغ خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ارتقای راندمان (بازدهی) نیروگاه‌ها از دیگر اقدامات اولویت‌دار وزارت نیرو است، گفت: در نظر است، با تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی این راندمان از ۳۶ درصد به ۴۸ درصد افزایش یابد.

فلاحتیان گفت: امسال اولین نیروگاه کلاس F نیز با راندمان ۵۵ درصد تا پایان سال ۹۶ وارد شبکه سراسری خواهیم کرد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در پاسخ به این سئوال که میزان تلفات انرژی در شبکه چند درصد است، خاطر نشان کرد: حجم تلفات انرژی در شبکه در سه سال و نیم اخیر کاهش خوبی پیدا کرده است، طوری که حجم تلفات از بیش از ۱۵ درصد به ۱۰.۷ کاهش یافته است که موجب جلوگیری از هدرفت انرژی در شبکه شده است.

*نصب ۱۲۰ هزار کنتور هوشمند

وی با اشاره به طرح هوشمندسازی مشترکان پرمصرف گفت: هوشمند سازی ۳۶۰ هزار کنتور در برنامه قرار دارد که تاکنون ۱۲۰ هزار کنتور هوشمند شده و باید تلاش شود در مدت کمی بقیه مشترکان پرمصرف نیز مجهز به کنتور هوشمند شوند.

*از سهمیه نصب نیروگاه ۴۰۰ مگاوات جلوتر هستیم

وی در پاسخ به این سئوال که تا پایان امسال چه میزان نیروگاه وارد مدار خواهد شد، تاکید کرد: بر اساس سهمیه تعیین شده برای وزارت نیرو برای ایجاد نیروگاه جدید سال گذشته دو هزار و ۲۰۰ مگاوات نیروگاه وارد مدار شده است، در حالی که سهمیه یک هزار و ۸۰۰ مگاوات بوده و ۴۰۰ مگاوات بیش از سهمیه در این عرصه کار شده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۲۰ هزار میلیارد تومان در صنعت برق کشور سرمایه‌گذاری شده است، افزود: از این رقم سه هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان آن در شبکه توزیع بوده است که نسبت به رقم دو هزاز و ۵۰۰ مگاوات در سال ۹۴ از رشد بالایی برخورداراست.

*ورود ۴ هزار میلیارد تومان نقدینگی به صنعت توزیع برق

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه از اول اردیبهشت ۹۵ تا اول اردیبهشت ۹۶ چهارهزار میلیارد تومان نقدینگی وارد صنعت توزیع برق شده است، خاطرنشان کرد: این رقم با توجه به وجود مشکلات کلان در اقتصاد رشد بسیار بالایی است.

 جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.