۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۱۴۹۶ ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۷دسته : خبر, دولت و حاکمیت, سومین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی
۰

احمد توکلی نماینده سابق مجلس گفت: قانون دسترسی آزاد به اطلاعات یک قانون مترقی در کشور است و بر اساس آن هر فرد ایرانی می‌تواند تمام اطلاعات غیر طبقه‌بندی شده را از هر وزارت‌خانه یا سازمان درخواست کند و آن وزارت‌خانه موظف است طی حداکثر ۱۰ روز اطلاعات درخواستی را در اختیار متقاضی قرار دهد.

به گزارش شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی، احمد توکلی نماینده سابق مجلس و رئیس سازمان دیده بان شفافیت و عدالت در روز پنجشنبه ( ۱۴ بهمن) در سومین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با بیان مقدماتی در مورد اهمیت امر به معروف و نهی از منکر گفت: مهمترین خطری که کشور با آن مواجه است بحث فساد و عدم مقابله با آن است. این اتفاق باعث ایجاد بی اعتمادی نسب به دولت می شود که خطری جدی محسوب می شود.

توکلی با بیان اینکه شفافیت راه پیشگیری از فساد است، گفت: شفافیت به این شکل است که مردم از تمام اقدامات مسئولین اطلاع داشته باشند و بتوانند بر آن ها نظارت کنند.

وی با اشاره به صحبت های امام خمینی مبنی بر لزوم نظارت مردم بر او، گفت: امر به معروف و نهی از منکر در صورتی که انجام شود تمام واجبات دایر می شود و در صورتی که انجام نشور هیچ واجبی دایر نمی شود.

نماینده سابق مجلس افزود: بنابراین بر مردم واجب است که شفافیت را مطالبه نمایند.

توکلی با بیان اینکه شفافیت به اطلاعات نیاز دارد و بدون رسانه های آزاد و دسترسی آزاد به اطلاعات امر به معروف و نهی از منکر ناممکن است، گفت: وقتی درباره ثروت یک وزیر و ناکارآمدی او اظهار نظری می‌شود،‌ می‌گویند نشر اکاذیب کرده‌اید،‌ این درحالی است که وقتی فردی درجایگاه وزارت در مظان پرسش قرار می‌گیرد، باید به صورت شفاف به سئوالات مردم پاسخ گوید.

وی افزود: البته لازم است مسئولین نیز در این زمینه سعه صدر خود را افزایش دهند.

رئیس سازمان دیده بان شفافیت و عدالت گفت: قوانین مناسبی برای شفافیت در کشور وجود دارد که باید از آن ها استفاده شود، به عنوان نمونه قانون دسترسی آزاد به اطلاعات یک قانون مترقی در کشور است و بر اساس آن هر فرد ایرانی می‌تواند تمام اطلاعات غیر طبقه‌بندی شده را از هر وزارت‌خانه یا سازمان درخواست کند و آن وزارت‌خانه موظف است طی حداکثر ۱۰ روز اطلاعات درخواستی را در اختیار متقاضی قرار دهد.

توکلی افزود: قانون پولشویی، قانون ارتقای سلامت اداری و مقابله با فساد و قانون حمایت از آمرین معروف و نهی از منکر از دیگر قوانینی است که می توانند به شفافیت اطلاعات و مبارزه با فساد کمک کنند و لازم است همه شما آن ها را بخوانید.

نماینده سابق مجلس با بیان اینکه باید مسئولان در حوزه ای که در حال فعالیت هستند منافع شخصی نداشته باشند تا تضاد منافع شکل نگیرد، گفت: نباید بگذاریم وضعیت درهای چرخان در کشور ایجاد شود به این گونه که به راحتی افراد بتوانند از بخش خصوصی به بخش دولتی و بالعکس منتقل شوند.

توکلی با بیان اینکه تشکیل سازمان مردم نهاد می تواند به تقویت امر به معروف و نهی از منکر کمک نماید، گفت: این گونه جمع ها می توانند ایجاد موج کنند و صدا را ۱۰ برابر و ۱۰۰ برابر کنند.

وی افزود: امر به معروف به صورت فردی کم اثر است و باید برای آن جمع هایی شکل بگیرد.

به گزارش شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی از دبیرخانه سومین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی، این همایش با موضوع «پایش وضعیت اقتصاد مقاومتی در سال ۱۳۹۵ و چشم انداز سال ۱۳۹۶» در تاریخ ۱۳ و ۱۴ بهمن ماه سال جاری در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می شود.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.